Fobie to zaburzenia nerwicowe, które objawiają się uporczywym lękiem przed jakąś sytuacją, zjawiskiem czy przedmiotem. Osoby, które pierwszy raz spotykają się z takimi symptomami zwykle nie mają świadomości skali problemu. Gdy lęki się powtarzają i obniżają komfort życia, zazwyczaj zaczynają szukać pomocy. Zwróć uwagę, że fobie są bardzo zróżnicowane, a specjaliści opisali aż kilkaset przypadków. Dlatego każdy z nich
wymaga szczegółowego podejścia.
Częstym przypadkiem jest fobia społeczna. Osoby z tym zaburzeniem starają się unikać kontaktów z innymi. Gdy już dochodzi do spotkań mogą pojawić się objawy w postaci drżenia rąk, czerwienienia się czy nudności. Ponadto unikanie kontaktów może doprowadzić do ciągłej izolacji społecznej oraz pogłębienia obecnych problemów.
Innym przykładem jest agorafobia, czyli lęk przed otwartą przestrzenią, obecnością tłumu, a także utrudnioną ucieczką do bezpiecznej przestrzeni.
Ten rodzaj fobii wiąże się również z lękiem przed wyjściem z domu, robieniem zakupów w sklepie czy podróżowaniem transportem publicznym. Wielu pacjentów obawia się utraty przytomności czy niebezpiecznych sytuacji, które mogłyby się im przydarzyć.